زمان مطالعه این پست: 4 دقیقه

00

:

00

آخرین بروز رسانی: 1399/10/28
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
امتیاز این پست

«احترام به حفظ حریم خصوصی شما جزو اصول اولیه‌مان است. از زمان راه‌اندازی واتس اپ ما آرزو داریم که سرویس‌هایمان را با در نظرگرفتن اصول محرمانه ارائه دهیم.» جمله ای بسیار زیبا که در آپدیت جدید واتس اپ حذف شده!

این پیام ترجمه یکی از جملات صفحه whatsapp privacy policy می باشد، حتما شنیده اید که از ۸ فوریه ۲۰۲۱ – (20 بهمن 1399) همه کاربران واتس اپ باید قوانین جدید این پیام رسان را تایید کنند تا اجازه استفاده از این پیام رسان را داشته باشند در غیر این صورت؟! به قول مجری معروف “جمع کنند از اینجا برن!”

اصل داستان چیست؟

در اپدیت ۸ فوریه ۲۰۲۱ واتس اپ اطلاعات کاربران خود را با اکانت فیس بوک ادغام کرده این بروزرسانی بیشتر در جهت سیاست ادغام سه اپلیکیشن معروف فیسبوک، اینستاگرام و واتس اپ اتفاق افتاده است. و به صورت یک پاپ آپ توسط نرم افزار گوگل پلی انجام می شود. به گفته خود واتس اپ: بعد از به‌روزرسانی «سیاست حفظ حریم خصوصی» هیچ تغییری در شیوه اشتراک داده‌های واتساپ در مناطق اروپا (شامل انگلیس) ایجاد نمی‌شود. سخنگوی فیس‌بوک گفته است: «برای رفع هرگونه تردید، هنور هم این گزینه وجود دارد که واتساپ از داده‌های کاربران منطقه اروپا برای بهبود محصولات و تبلیعاتش استفاده نکند.» این داده‌ها شامل این موارد می‌شود: سطح باتری، قدرت سیگنال، نسخه برنامه، اطلاعات مرورگر، شبکه تلفن همراه، اطلاعات ارتباطی (شامل شماره تلفن، اپراتور تلفن همراه و ISP) زبان و منطقه زمانی، آدرس IP، اطلاعات عملکرد دستگاه و شناسه‌ها (شناسه‌های منحصر‌به‌فرد محصولات فیس‌بوک مرتبط با هر دستگاه یا حساب).

موارد فوق به نظر مهم جلوه نمی کند اما یاد آور شویم فیس بوک شرکتی است اطلاعات کاربران خود را به شرکت تحلیل داده کمبریج آنالیتیکا فروخت و از این جهت قابل اطمینان نیست. لازم است بدانید جان کوم، بنیان‌گذار واتساپ، سال ۲۰۱۸، به دلیل درگیری‌اش با فیس‌بوک سر تصمیمات این شرکت برای کسب درآمد از اطلاعات شخصی کاربران از سمتش استعفا داد!

در خط مشی جدید نوشته شده حتی اگر کاربران این اجازه نامه را تایید نکنند و نرم افزار واتساپ را بدلیل ارائه ندادن سرویس از موبایل خود پاک کنند هنوز واتس اپ اجازه استفاده از اطلاعات را خواهد داشت شاید بگویید حساب کاربری خود را کامل حذف می کنم اما باز هم به همین جا ختم نمی شود زیرا بعضی از اطلاعات مانند گروه ها، سابقه چت های شما و هر گونه اطلاعاتی که به نرم افزار واتس اپ مربوط می باشد پس از حذف کامل اکانت هم برای واتس اپ قابل استفاده است!

در این زمان بود که ایلان ماسک مدیر عامل تسلا به این سیاست های جدید حمله کرد و ضمن خطرناک دانستن آن از همه کاربران خواست تا پیام رسان واتس اپ را هرچه سریع تر حذف کرده و از نرم افزار امن سیگنال که مشابه واتس اپ می باشد استفاده کنند.

– – – – – بروز رسانی 27-10-1399

پس از انتقاد بی سابقه کاربران و حذف حساب های کاربری خود کمپانی واتس اپ با انتشار یک پست وبلاگی اعمال تغییرات در سیاست حریم خصوصی این پیام‌رسان را که قرار بود ۸ فوریه (۲۰ بهمن ۹۹) اجرا شود، سه ماه به تعویق انداخت. مدیران واتس اپ دلیل این تصمیم را سر درگرمی کاربران و انتشار اطلاعات غلط درباره سیاست‌های جدید عنوان کرده‌اند.

هفته گذشته، برنامه سیگنال ۷ میلیون و ۵۰۰ بار دانلود شد و در صدر برنامه‌های محبوب گوگل پلی و اپ استور قرار گرفت. بسیاری از کاربران نیز تلگرام را جایگزین واتس اپ کردند، در هفته‌ای که گذشت ۹ میلیون کاربر جدید عضو این پیام رسان شدند که نسبت به هفته قبل افزایشی ۹۱ درصد داشت.

براساس آمار منتشر شده در ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ (آذر ۹۹)، پیام‌رسان واتس اپ بیش از ۲ میلیارد کاربر فعال در جهان دارد.

آیا شما اعتماد می کنید و اجازه دسترسی می دهید؟ و یا به دنبال جایگزین هستید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *